A 2023. április 26-án Győrben megrendezett, a nemzetközi migráció kihívásai és kezelésének módja hazánkban című rendezvény programja elsősorban az illegális migráció kezelése tapasztalatainak megosztására koncentrált az abban részt vevő hatóságok munkatársai között.
A rendezvényt, mely első alkalommal a vármegyei korányhivatal dísztermében került megrendezésre, Széles Sándor, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal vezetője nyitotta mag. Kiemelte, hogy a nemzetközi vándorlással kapcsolatban a vármegyében elsősorban a munkavállalási célú legális migráció kérdése jelenik meg, hiszen a nyugat-magyarországi régióból nagyon sokan dolgoznak Ausztriában, a napi ingázók száma is több tízezer főre tehető. Az ő munkaerejüket valahonnan pótolni kell, így a vármegyében működő vállalkozások is egyre inkább a harmadik országokból érkező külföldi munkaerő bevonása felé fordulnak.
Herczeg Mónika r. alezredes, a Belügyminisztérium Európai Belügyi Együttműködési Főosztály vezetője az Európai Unió migrációs politikája című előadásában elsősorban az unió menekültügyi politikájáról beszélt. A továbbra is jelentős migrációs nyomás miatt többek között átfogó jogalkotási program van folyamatban, melyet lassít a tagállamok eltérő érdekei.
Dr. Halmosi Zsolt r. altábornagy, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság vezetője a migráció kezeléséről beszélt az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság szemszögéből. Elmondta, hogy az orosz-ukrán háború miatti menekülthullám és az engedélyügyi területen a kérelmezői számok emelkedéséből eredő nyomás miatt a korábbiaknál nagyobb munkateher hárul a szervezet munkatársaira.
Boross Zoltán r. ezredes, a Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztály Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda főosztályvezetője a balkáni migrációs útvonalon történő embercsempészet aktualitásairól beszélt, míg dr. Székely György r. alezredes, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Határrendészeti Osztály vezetője a szomszédos országok rendészeti szerveivel végrehajtott mélységi ellenőrzések tapasztalatait mondta el.
A délutáni szekcióban dr. Körmendy András bv. felügyeleti ügyész, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség munkatársa az illegális migráció, ezen belül az embercsempészet elleni küzdelem börtönviszonyokra gyakorolt hatásairól beszélt az ügyészség szempontjából. Elmondta, hogy míg a hazai börtönnépességen belül igen jelentős számban vannak az embercsempészet miatt elítélt külföldiek, ez a szám például Ausztriában sokkal alacsonyabb, abból az okból kifolyólag, hogy ezen tényálláshoz azt kell bizonyítani, hogy az adott személy anyagi ellenszolgáltatás miatt utaztatta a migránsokat.
A nemzetközi vándorlás témáját tágabb kontextusba helyezve, dr. Pálvölgyi Tamás, az NKE Víztudományi Kar nemzetközi és stratégiai dékánhelyettese a migráció éghajlati hajtóerőiről beszélt a vízkészletek változása alapján.
Crisán Andrea r. alezredes, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság Dokumentációs Központjának vezetője az OSINT (Open Source Intelligence), vagyis a nyílt információ szerzés lehetőségeiről tartott előadást a migráció kezelésében. Ennek forrásai változatosak: beletartozik az írott és elektronikus sajtó, internetes oldalak, ingyenes és kereskedelmi adatbázisok, a „szürke irodalom”, konferenciák, üzleti élet dokumentumai, valamint az egyetemek, könyvtárak, civil szervezetek adatbázisai is.
Dr. Molnár Tamás, az Európai Unió Alapjogi Ügynökség jogi kutatója a visszafogadási egyezmények alkalmazhatóságáról beszélt az európai migráció kezelésében, alapjogi szempontból, mely kulcsfontosságú összetevő az EU migrációs politika külső dimenziójában.